Yüz Tanıma Sistemleri

 

Yüz Tanıma Sistemleri
Biyometri, kişilerin fiziksel ve davranışsal özelliklerini ele alarak kimlik belirlemek için kullanılmaktadır. Biyometrik veriler, kimlik belirleme ve geçiş kontrol amacı ile kullanılabilen sistemlerdir. Biyometrik veriler kişiye ait eşsiz verileridir.  Dolayısıyla bir bu veriler ile kişinin kimliği tespit edilebilmektedir.

Biyometrik özelliklerimiz;

·       Fiziksel biyometrik verilerimiz; parmak izi, avuç içi izi, yüz, iris, retina, kulak, ses, el damarı, vücut kokusu ve DNA bilgisi

·       Davranışsal biyometrik verilerimiz; imza, yürüyüş biçimi, tuşlara vurma ritmi

olarak sıralayabiliriz.

Güvenlik noktalarında kullanılan yüz tanıma sistemleri; tanımlama, doğrulama ve onaylama olmak üzere 3 başlıkta çalışmaktadır. Sistemde kullanılan algoritmaya göre ise özellikler değişebilmektedir. En az düzeyde hata çıkaran ve hızlı işlem yapılan bir yöntemdir.

 

Çalışma Mekanizması

Her insan yüzü yaklaşık 80 düğüm noktasına sahiptir. Yüksek çözünürlüklü kameraya örnek yüz tanımlanır. Yüz tanıma teknolojisiyle gözler arasındaki mesafe, burun genişliği, göz çukurlarının derinliği, elmacık kemiklerinin şekli, çene hattının uzunlukları gibi kısımlar ölçülür. Bu ölçümler sonucu kişiye özel yüz imzası oluşur. Oluşan bu özel yüz imzası veri tabanında kaydedilen yüz değerleri ile eşleştirilir.


Yüz Tanıma Sistemleri Nerelerde Kullanılmaktadır?

·       Havaalanları

·       Mobil cihaz üreticileri

·       Sosyal medya kuruluşları

·       Mağazalar

·       Özel ve kamu işletmeleri olan her yerde kullanılabilmektedir.


Eşleştirme işlemi; veri tabanı veya bağlantısı yapılan kamera ile eşleştirilerek kişinin o kişi olup olmadığı doğrulanır.


Yüz Tanıma Neyi Sağlar?

Yüz tanıma işlemi, özel/ kamu alanlarında kişilerin ötekinden kolaylıkla ayrılmasını sağlar.

Kişinin tanımlanması için yine sadece kişiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sayede bina/ ofise girişlerde başka kişilerin giriş/ çıkışı engellenmiş olur.


Sistemin Çalışması İçin Gereklilikler

Kişinin, erkek veya kadın olduğunu; makyaj, şapka, maske, saç şekli, bıyık, sakal, gibi etkenlere rağmen tanımlama işlemini gerçekleştirebilmektedir.

İnsanın yüz ifadesi değişkenlik gösterebilecek seviyede olduğundan; mutlu, üzgün, heyecanlı, kafa karışık ve şüpheli gibi yüz şekillerinin gelişmiş olasılıklar için algoritmanın doğru çalışması önemlidir.

Sisteme okutulan örnek, gerçek bir yüz mü yoksa resim, video vb. bir kayıt olup olmadığını algılayabilmelidir. Bu işlem, yine algoritmanın çalışma sistemine de bağlıdır.

Kurulumu yapılacak cihazların, ışık alma açıları ve karanlık ortama göre adapte edilmeleri algoritmanın çalışabilirliği açısından dikkate alınmalıdır.


Dezavantajı

Sistemde kişisel verilerimiz işleneceği, tutulacağı ve saklanacağı için bu sistemin yüksek derecede önleminin alınması gerekmektedir. Biyometrik özelliklerin kullanımı, yüksek gizlilik ihtiyacında kullanılması önemlidir. Yani her kontrol sistemi yerinde kullanılmalıdır. Eğer buna ilişkin güvenlik önlemleri alınmadığında kişilerin itiraz etme hakkı bulunacak, cezai yaptırım dahi söz konusu olabilecektir.

 

 TEŞEKKÜR EDERİM

Zeynep BİLGE

 

 

 

 

KAYNAKÇA:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C3%BCz_tan%C4%B1ma_sistemi

https://gokmenguvenlik.com/Duyuru/yuz-tanima-sistemi-nedir-6

https://zksoftware.com.tr/yuz-tanima-nedir/

https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/yuz-tanima-algoritmalari-ve-uygulamalari/22059#ad-image-0

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar